www.dobesovi.cz

Archív Listopad, 2023

2023

Autor , dne 12. 11. 2023, v kategorii Aktualitky

Leden

Hned v prvním lednovém týdnu absolvoval Mira s kvintou lyžák, klasicky ve SKI Karlov pod Pradědem. V rámci tradiční novoroční návštěvy jsme letos s děvčaty z Vojnic navštívili Santiniho kostel v Křtinách. Podařilo se nám nenápadně infiltrovat do již probíhající prohlídky a měla jsem co dělat, aby Veronika nezačala nahlas opravovat pana průvodce. Stačilo potichu. Ve středu 18. mě Kristina vzala na Provázek na Chazarský slovník. Představení nebylo o nic divnější než kterékoli jiné představení tohoto souboru. V sobotu 21. jsme se s taťkou nastrojili a vyrazili si na tvaroženský hasičský věneček. Jedinou vadou na kráse této jinak povedené akce byly stejné šaty paní starostové. Na konci ledna jsme si zvolili novým prezidentem naší republiky Petra Pavla (58,32%), který v druhém kole porazil Andreje Babiše. Ufffff.

Únor

V půlce února pěkně mrzlo a děcka mohly chodit bruslit, Zdenka dokonce i v rámci školní výuky. Místní skauti uspořádali na Kosmáku deskohrátky. Jezdili jsme na bazén do Vyškova. Zdenka sbírala plyšový dinosaury z Penny. Četla stále dokola oblíbenou knihu Mína a kočky z edice o kočkách. Mira trávil většinu času na komplu, kde buď pařil nebo čuměl na kraviny. Stejně jako všichni jeho vrstevníci. Ve škole chodil na petang. Na konci února tata odjel s klukama z práce na lyže do Harrachova. Mira byl ve Vyškově na dalším setkání jamoddílu. Byla jsem se Zdendou sama u našich a zajely jsme si do ZR na zimák na brusle.

Březen

4. jsme měli s Mirou silný sportovní zážitek, kdy jsme v NMNM na chvějící se tribuně E2 sledovali závod světového poháru v biatlonu. Stíhačku toho dne vyhráli neporazitelný Nor J.T.Bö a Norka M. Röiseland. Všude mraky lidí, příšernej blázinec. Ale stálo to za to. Hosty Adély Elbl v její talk show S Adélou byli tentokrát Václav Neužil a Jana Plodková. V sobotu 11. jsme přespali u Rozvadova, abysme pak v neděli v klidu dojeli do Mnichova, kde jsme si naplánovali pobyt přes jaráky. Bydleli jsme ve Wunderlocke a na programu bylo hlavní náměstí se zvonkohrou Glockspiel, Frauenkirche a zákaznické a výstavní středisko BMW Welt. Téměř 300 m vysokou olympijskou věž, kam jsme vyjeli výtahem, jsme si nechali na noc. Nesmím zapomenout ani na zámek Nymphenberg, BMW muzeum a Starou pinakotéku, kde by člověk mohl strávit hodiny. Ne však náš Mira 🙂

Duben

V dubnu jsme dostali v práci zadara Multisportku, což dost ovlivnilo náš volnočasový program. Badec, bazén, zase badec, bowling, zase bazén, zase badec, zase bowling plus dvakrát minigolf v Líšni. K tomu jsme ještě museli stihnout koncert Buty v Mahence (přeložený z loňského prosince), Velikonoce (na Zdendu přišli skoro všichni spolužáci, měla pro ně nachystaný balíčky) a skautskou mši s následným programem u borovice. Zdenka byla se školou na výstavě Šmoulové – magický svět a na zkoušce kroje v Holubicích. Mamka si nenechala ujít Hejlíkovu akci 10 let Gastromapy a operu Carmen v Janáčkově divadle. V OC Letmo byl Mira v rámci předkorejských opatření naočkován na žloutenku. Poslední duben byl nabitý – odpoledne se Mira projel na motokárách v Modřicích a večer jsme ještě stíhali čarodky v Jedovnicích na hájence.

Květen

Po chladném dubnu se oteplilo a my konečně slavnostně na prvního máje zaseli. Dalšího dne přišel skleník a spustil tak proměnu naší zahrady. Byl usazen nahoru vlevo na místo pokácené mirabelky a stal se taťkovým druhým domovem. Kromě něj se v něm letos nacházely rajčata, papriky, kedlubny, bylinky, sléz, šanta, vybrané pokojovky a mnohé další legální i nelegální rostliny. Ty se letos staly hlavním taťkovým projektem – nákup, pěstování, sklizeň, zpracování, konzumace. Taky se pustil do zkulturnění části u plotu se sousedem Macháčkem, odstranil svahovky, postavil zídku a ze záhonů normálních se tak staly záhony vyvýšené. Na předzahrádku jsme vysadili: gauru neboli svíčkovec 3x, orlíček 2x, jalovec, azalku a rododendron po jednom kusu. Na zahradu napravo nad maliny přišly rybízy a angrešt. Soused nám věnoval lavičku. První květnový prodloužený víkend jsme si po šesti letech odskočili do Třeboně na kola, celkem jsme najeli 105 km. A na kole jsme absolvovali i Jiřickou padesátku dne 27.5. V maturitním týdnu se Mira přihlásil do minitančních. Zdenka s dalšími členy pěveckého sboru přivítala nové občánky. Tata byl na školení ve Vlašimi a pak mu začalo hnisat oko. Následně začalo hnisat oko i kocourovi, což bylo opravdu zvláštní.

Červen

Letošní Uniqa Day se konal 2.6. v Šamoríně. Navštívil nás Pepča, byl od vojáků ve Vyškově. S prací jsem si ve Slavkově na golfovém hřišti vyzkoušela odpalování i patování. V neděli 11. byli hlavními hvězdami na Rock for People v Hradci Králové britští Muse. Jela jsem tam s Radkou a platila pokutu za propadlou technickou. Dalším červnovým hudebním zážitkem byli Rammsteini, za kterýma jsme s Mirkem museli jet do Trenčína na letisko. Byla to obrovská akce, na kterou jen tak nezapomeneme. Bratr Miry byl s Luckou na Krétě a nechali si u nás auto. Zdenka začala sbírat figurky Stickeez z Lidlu. Každý čtvrtek za ní chodí na návštěvu Anička O. a poslední dobou i Andrejka, což ale asi nebude mít dlouhého trvání. Na hodech tančila opět s Adámkem Š. a ve žluté sukni zářila jako sluníčko. Mira jel se školou na Vrancl. Už začal konečně růst, je velkej jako já, sem tam má nějakej pupínek, ve škole si vybírali volitelné předměty na příští rok a téma SOČky. Na konci června se naše úkáčka vrátili zpátky na Ukrajinu. Na zahradní slavnosti k ukončení školního roku získala Zdenka třetí místo v pěvecké souteži Tvaroženský slavík. Cenu diváků získal Víťa Š. s písní Patrik Schick.

Červenec

Prázdniny jsme zahájili pobytem v Telgártu v oblasti Horehronie, jednalo se o naši třetí letošní návštěvu našich slovenských bratrů. Společnost nám dělali Eibli, bydleli jsme v Penzionu u Hanky a zažili jsme toho spoustu: náročný průchod Zejmarskou roklinou, plavbu na šlapadlech po Palcmanské maše, návštěvu Dobšinské ľadové jeskyně, sestup Tiesňavou do Stratené, návštěvu Muráně (syslí louka, místní specialita plněné muráňské buchty, Muráňský hrad – 500 m do kopce), koupání v termálech Vrbov a prohlídku obce Tvarožná u Kežmaroku. Ještě přidám opakované cesty vlakem telgártskou slúčkou, mraky borůvek při výstupu ke kříži a výborný kafe v Depo café ve vagónu s nápisem Švermovo. Nádherná dovolená. V rámci přípravy na letošní skautský tábor si Mira obarvil vlasy na rezavo a já oprášila jehlice a upletla mu šálu jakože Ron z Harryho Pottera. Přijela firma z Polné a zateplili nám strop na čp. 104. Na Kraváku exhiboval Ondřej Sokol se svou one-man show Celebrity. V sobotu 15. jsme se nalokali pěnivého moku v Sivicích na pivních slavnostech. Letošek byl bohatý na silné hudební zážitky – viz koncert americké superskupiny Hollywood Vampires v neděli 16. v Rondu. To byla pecka – Alice Cooper, Johnny Depp a Joe Perry osobně pár metrů od nás 🙂 V dalším týdnu nás navštívil Tomáš v souvislosti s prodejem svého auta Martinovi Š. Obchodní transkaci jsme zpečetili v Daddy beeru v Sivicích. V Bobrový našim vyměnili okna a byli jsme povoláni na pomoc. Na výlet do Vyškova do zookoutku a do dinoparku nás doprovodila Radka s Nikolkou. V pondělí 31. ve večerních hodinách naši chlapci slavnostně odletěli z Prahy do Jižní Koreje, aby se tam zúčastnili 25. světového skautského jamboree čemuž předcházela váleční porada u nás na dvoře.

Srpen

V srpnu nám chodily každé ráno ve 4 zprávy, fotky a čtyřvteřinová videa od Miry z Dálného východu. Stesk po chybějícím členu rodiny jsme zahnali dovolenou na Korfu. Tento nádherny zelený ostrov sužovaly požáry, tak jsme museli počkat, až tam dohoří. Bydleli jsme na severu, v letovisku Sidari. Počasí krásný, jídlo vynikající, parádní hotelový bazén s programem, parádní bar u bazénu a protože jsme letos měli pobyt all inclusive, tak hádejte, kde jsme trávili nejvíc času. Zdenka byla tradičně víc pod vodou než nad vodou. Našla si dvě kamarádky, jednu z Itálie a druhou z Hlinska. S tou si rozuměla v obou smyslech slova a my s jejími rodiči taky. Voják a učitelka. Během celodenního výletu kolem ostrova jsme navštívili likérku, kde vyráběli z místního citrusového ovoce kumkvat snad úplně všechno, hlavní město Kerkyru včetně přechodu přes moře po úzké krabí lávce ke klášteru Vlacherna, kde nám nad hlavami přistávaly letadla. A dále Paleiokastritsa, kde jsme se projeli podél pobřeží na loďkách a pak vyjeli strašně nahoru a vyhlídku Bella Vista. Horko bylo i v CZ. Jezdili jsme na koupák, grilovali a večer chodili na pivo do Sivic. S holkama jsme posloužily Elišce jako modelky při tvorbě společenských účesů. Ve středu 16. se nám vrátil náš prvorozený ze světa, linkou Seoul – Praha ho přivezl Boeing 777, letěli cca 12 hodin ve výčce 11 km rychlostí 800 km/h. Jeho návrat stejně tak jako pobyt na tábořišti a pozdější nucený úprk před tajfunem do azylu v Soulu s námi sledovali všichni naši známí. Syn se vrátil šťastný a spokojený, plny zážitků na celý život. Za ty nervy to rozhodně stálo. Na konci měsíce jsem si ještě odskočila do Prahy, kde jsme na Letní scéně muzea Kampa shlédly představení Marta, které pojednává o životě Marty Kubišové a za které později získala Hana Holišová Thálii. Když už jsme tam byly, zašly jsme si na Letnou, do Stromovky, do Veletržního paláce, na Václavák a na výstavu street artového umělce Banksyho. Taky jsme pluly lodí po Vltavě. V neděli 27. jsme zajeli na kolech do Mariánského údolí a jezdili na bobovce. Toho dne v noci zasáhla ČR bouřka, oblohu ozářilo přes 84 tisíc blesků, což je nejvíc za posledních 10 let. Na ORL na Kolišti mě paní doktorka zbavila otravného šumu a zaléhání v uchu.

Září

Škola letos začala až 4., takže jsme mohli ještě první zářijový víkend někam vyrazit. Naším cílem se stal Nový Jičín. Ještě v pátek jsme stihli hrad Starý Jičín, v sobotu byl na programu Štramberk (Trúba a rozhledna Bílá hora) a v neděli Kopřivnice (muzeum osobáků Tatra, Bezručova vyhlídka, Raškův kámen, hrad Šostýn, expozice Zátopkovi, burgrárna, bazén, sauna). Věděli jste, že měl Emil Zátopek v první třídě dvojku z tělocviku ? Neuvěřitelný. A pak to přišlo. Další školní rok. Třetí třída a sexta. Hned 6. začaly Mirovi taneční ve Starletu na Kounicové. Sehnat oblek a boty nebyla žádná sranda, protože chlapec opravdu stále ještě nemá úplně konfekční míry. Ale podařilo se. Má i motýla, jen uletět. Chodí tam s ním i Kuba od Brigity a Max Horák z badecu. Gony narychlo vymyslel pro sextány cyklovýlet do Křtin, aby se jako utužil kolektiv a aby třeba někdo neměl pocit, že je z něj vyčleněn. V sobotu 9. proběhla tradiční tvaroženská burčáková. Zdenka letos odmítla chodit do skautu. V sobotu 16. jsme si s Radkou zazpívaly v Bobrový v kabinách při kytaře a zavzpomínaly na mládí. Zdenka začala chodit na plavání. Byla jsem v Rakvicích na teambuildingu. Přes den se sbíralo hrozno a večer ochutnávalo víno. Nešetřili nás. 25 vzorků. Dala jsem je všechny. Do Bobrový přijely Vojničačky na houby, které ovšem nerostly, takže jsme se po Šibinku, Hoře, opatských a radešínských lesích spíše procházely. Na konci září měla Zdenka ředitelské volno, tak jsme si zajeli stejně jako všichni do Aqualandu Moravia do Pasohlávek. Tvaroženští roveři byli v tomto termínu na výpravě na Devíti skalách.

Říjen

Datum 1.10. se zapíše zlatým písmem do kroniky naší rodiny. Začali jsme s taťkou chodit na Kosmák do tanečních. Letošní podzim lze tedy bezesporu nazvat jako taneční. Po Mirovi jsme do toho šlápli i my. Waltz, čača, tango, valčík, quickstep, jive – začátky byly těžké, fyzicky i psychicky, ale bojovali jsme statečně, postupně jsme přicházeli, jak na to a lekci od lekce jsme se zlepšovali. Es ist kein Meister vom Himmel gefallen. V sobotu 7. se slavnostně otvíralo Komunitní centrum na Kosmáku a při té příležitosti se konala Minišprýmiáda, kterou nám Kristina zpříjemnila marketingovou akcí vinaře Karla Novotného. Tata byl na teambuildingu v Kutné Hoře. Pátku 13. se Zdenička nezalekla a odvážně uspořádala toho dne oslavu svých devátých narozenin. Pozvala si na ni čtyři holčičky ze třídy a rozešly se až za tmy. Mamka se zúčastnila charitativní akce v Janáčkově divadle Tancem pro život. Během divadelního víkendu jsme byli odpoledne na pohádce a večer na hře Není co skrývat, což byl padesátá verze populárního tématu, kdy dá parta přátel mobily na stůl a ukáže se, jaký má kdo tajemství. V sobotu 14. měl Mira bílou prodlouženou, bylo to krásný. Byla jsem si v optice v Pozořicích pro svoje první brýle. Podzimní prázdniny jsme strávili v Maďarsku u Balatonu v oblasti Zala – termály Hévíz a Zalakaroš. Letos taťka vydlabal dýni a pravidelně jsme ji rozsvěceli před dveřmi. Letošní září i říjen byli nadprůměrně teplé – nejteplejší v historii měření.

Listopad

Sobotu 4. jsme strávili u Ivony v Jedovnicích a v nedělních tanečních jsme připili na zdraví jedné nejmenované oslavenkyni. V úterý 7. mně v lékárně Benu vzali krev, aby zjistili, že mám zvýšenej cukr a cholesterol. V pátek 10. zemřel Karel Schwarzenberg (85). Svatýho Martina jsme letos oslavili ve šlapanickém bistru – na programu byl kaldoun, husí čtvrtka, játra a pirohy. Ve čtvrtek 16. nám přijel Artěm a Volodymyr namontovat tepelné čerpadlo. V pátek to dotáhli do konce. Mira odjel na skautskou výpravu do Protivanova na faru. V sobotu 25. jsme si dopřáli silný gastrozážitek – degustaci vína ve Vinařství Karla Novotného v Miloticích, který nám k tomu i navařil a provedl po vinařství. Jeho „sušenka“ chutnala i těm, kteří nejsou vůbec na sladký. V neděli 26. zahrál v Sonu osmdesátiletý Laco Deczi. Toho dne rovněž napadl první sníh letošní zimy. V pondělí 27. stávkovali učitelé, a tak se toho dne obě naše školou povinné děti poflakovaly doma. Firemní vánoční večírek letos proběhl v Brně v Cabaretu des Péchés na Dominikánském náměstí. Poslední listopadovou středu jsem si vyrobila vlastnoručně adventní věnec.

Prosinec

Začátek prosince jsem bohužel strávila se Zdenkou v nemocnici. Na bitvě jsme letos nebyli, protože celý den hustě sněžilo a vůbec se nám do toho bordelu nechtělo. Navíc jsme to už viděli 🙂 Ve středu 6. oslavil Mira sweet seventeen. V sobotu 9. uspořádali účastníci jamboree prezentaci v místním komunitním centru. 16. jsme se vypravili do Brna na adventní trhy a večer téhož dne jsem ještě s Kristinou stihla shlédnout zajímavý estonský téměř dokufilm Sestry z kouřové sauny. Stardance letos vyhrála mladá herečka Darija Pavlovičová. V rámci školní exkurze si Mira letos mohl prohlédnout předvánoční Vídeň. Besídku měla Zdenka ve škole v pátek 22. V sobotu jsme pak tradičně zpívali pod stromem, letos na nás zhusta padal mokrý těžký sníh. Celkem toho naplácalo asi 15 cm a hned se to rozpustilo. Na Štědrý den Mirek opět přivezl rodiče z Bobrové. Ve čtvrtek 28. jsme navštívili olomoucký aquapark. Dalšího dne nás pak poctili návštěvou Kňourkovi. Silvestr tentokrát proběhl u Školáků. Mira využil nepřítomnosti rodičů a pozval si k nám spolužáky z gymplu.

Napsat komentář dále...

2022

Autor , dne 8. 11. 2023, v kategorii Aktualitky

Leden

Zatímco naše první letošní návštěva – Kňourkovi – se 8. ledna těšila z vlídného až teplého počasí, hned druhého dne se ochladilo a napadl sníh, takže holky z Vojnic při výstupu na Santon pěkně vykosly. Cestou jsme narazili na stromy, ohlodané od bobrů obecných. Prej chráněný zvíře. Naplánovaný lyžařský výcvik na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí pro Zdenku skončil předčasně. Miru bolelo v nose a zůstal pár dní doma ze školy. Na Opuštěné si vyzvedl svůj historicky první občanský průkaz. Oběma dětem byl zaplacen členský příspěvek do místní organizace skaut. Výlet do Ždánic už byl opět téměř jarní. Taťka nám upekl chleba. Na konci ledna onemocněl někdo v Mirově třídě koronavirem a on musel do karantény. To jsme ještě netušili, co nás čeká.

Únor

Hned na počátku měsíce měl taťka pozitivní test na koronavirus. Tak dlouho jsme se tomu hnusu úspěšně vyhýbali a už došlo i na nás. Týden po něm jsem byla C+ i já. Děti zůstaly ušetřeny. Průběh choroby jsme měli oba trochu odlišný, každého nás bolelo něco jinýho, každého různě dlouho a různě intenzivně. Náročný měsíc fyzicky i psychicky. Počty nemocných rostly a my se děsili, že bude zase lockdown. Jen to ne ! V Pekingu probíhala olympiáda, tak nám to trochu líp ubíhalo. Jde o první město, kde se konala zimní i letní olympiáda (2008), zúčastnily se jí téměř tři tisícovky sportovců z 91 zemí. Češi urvali pouze dvě medaile – Ester Ledecká zlato a Martina Sáblíková bronz. 24. 2. začala válka na Ukrajině.

Březen

V březnu jsme se už trochu oklepali a vrátili se mezi živé. Taťka začal opět hrát badmintonovou ligu. Jarní prázdniny letos vyšly na druhý březnový týden. Bylo celkem teplo. Ve Střílkách jsme obdivovali barokní hřbitov a vyhlášenou veganskou restauraci Tilak. Bílovice nad Svitavou nabídly sedmikilometrový okruh s krásnou rozhlednou U Lidušky z roku 2021, z Babic jsme došli přírodní rezervací Čihadlo až k jeskyni Výpustek. Okruh kolem Velkých Pavlovic byl sice kratší, ale oběd v Hotelu Lotrinský jsme si i tak zasloužili. 11.3. se zabil v autě Petr Mintál (24). Na jeho pohřbu se sešli všichni taťkovi sourozenci. Poslední den v měsíci jsem se zúčastnila benefičního koncertu brněnské filharmonie na podporu Ukrajiny.

Duben

Proběhla tradiční železná sobota a nájemníci Stráníkovi nám vrátili klíče od 104. Na gymplu ve Šlapkách proběhly hovorovky a s taťkou jsme si zajeli na wellness do Maximusu. Zdenka si vyšlápla se skautem na rozhlednu Klucanina. Už se pěkně oteplovalo a zahrada nás začala volat. Halo ? Je tam někdo ? Ano, je. Od půlky měsíce jsme začali dům na Krhoně pronajímat ukrajinské rodině z Mariupolu. Na Velký pátek jsme měli domluvenou večeři v horákovském bistru. Hned po Velikonocích měl Mira kvůli příjmačkám ředitelské volno. Na Den země Zdenka přespala s ostatními Světluškami v klubovně. Na ČT4 – sport byl odvysílán zápas pralesní ligy Bory – Bobrová, kde hosté zaslouženě prohráli a domů odjeli plačky. Mira se ve škole zúčastnil srovnávacího testování 15ti-letých.

Květen

První květnovou sobotu jsme na Kosmáku oslavili 30 let založení skautu ve Tvarožné. Byli jsme na zubním i na neurologii. Zdenka absolvovala ve škole jízdu zručnosti na koloběžce. Byla zaplacena první splátka na Jamboree, kterého se Mira zúčastní příští léto. Výrazně se oteplilo, zahájili jsme práce na zahradě a taky jsme započali kultivaci předzahrádky. Obrubníky, kamínky, dřišťály, trávy – a jak to prokouklo. Na MS v hokeji jsme byli třetí. Na konci května jsme s holkama z Vojnic navštívili majestátní hrad Pernštejn, který nikdy nikdo nedobyl. Prohlídli jsme si i okolí hradu, nově zpřístupněné zahrady v podhradí a také vilu Marie Loosové v Nedvědici.

Červen

Hlavní červnovou akcí byly bezesporu tradiční tvaroženské hody. Zdenka měla sukni z fialového brokátu a s oblíkáním mi musela pomoct Markéta. Není to totiž žádná legrace. Přijela i babi s dědou a besedu Zdenka tancovala jako loni s Adámkem Š. Hody se vydařily, bylo krásně a nikdo to nezvoral. Se školou Mira navštívil Itálii, konkrétně Florencii, Řím a Neapol. Poslední červnovou sobotu se stavěl skautský tábor v Bukovince, ruku k dílu přiložil kromě skautů i náš tatínek. V neděli jsme pak valili do Bobrový na pouť. V posledním týdnu se konala tradiční zahradní slavnost na školním dvoře, kde jsme se rozloučili s páťáky. Mira měl přespávačku se skautem. Zdenička zakončila první třídu se samýma jedničkama a Mira měl na konci kvarty vyznamenání. Velice šik děti.

Červenec

Hned na začátku prázdnin jsme tradičně oslavili Ottíkovy narozeniny na hájence v Pozořicích. V sobotu 9. jsme vyrazili směr Vizovické vrchy, kde nás čekala týdenní dovolená s Králíkama na chatě ve Všemině. Jezdili jsme na kole, chodili pěšky, hrad Lukov, Slušovice, rozhledna Vartovna, Vizovice – zámek, Rudolf Jelínek, Masters of Rock. Krásná příroda, super počasí, ubytko paráda. 15. odjel Mira na skautský tábor, během něhož udeřily vedra, jeden den teplota vystoupila až na 38 stupňů. Zdenka dostala horečku a dva dny zvracela, kocour na ni dohlížel. Posledního dne v měsíci se taťka zúčastnil koncertu Stinga na zámku ve Slavkově. Měla jsem jít i já, ale kvůli akutním střevním problémům to za mě musela vzít Kristina. No to mě poser.

Srpen

Hned prvního se konala Tvaroženská olympiáda, které se letos zúčastnily snad úplně všechny děti. Zdenka už příští rok určitě jít nechce 🙂 V rámci Shakespearovských slavností jsem letos na Špilasu zhlédla komedii Bouře. 5. jsem oslavila šestnácté výročí naší svatby výrobou ořechovky, která po šest týdnů zrála v obyváku za oknem. Mira byl s Maxem na pouťové diskotéce. Ve čtvrtek 11. jsme nasedli do letadla a odletěli do Řecka. Už jen ta cesta bylo něco, neboť jsme neletěli 13 let. Přivítala nás nádherná Lefkáda, takový pláže a tak modrý moře jsme ještě neviděli, máme odtamtud spoustu zážitků a nádherných fotek. Na letovisko Vassilliki, kam jezdí surfovat Janek Ledecký, nikdy nezapomeneme. Stejně tak na pláže Porto Katsiki pod příkrou skálou, pláž Egremni, kde strašně foukalo a kam se muselo sejít a pak opět vyjít 400 schodů a pláž Mylos, kde nás obrovský vlny vracely zpátky. Na ostrově jsme zažili zemětřesení, plavbu na paddleboardu, oslavu taťkových narozenin, vosy v restauraci a toulavé kočky všude kolem. Skvělé jídlo jsme si užili v bistru u Yannise. Z výletu lodí na 4 ostrovy jsme se myslím dodnes nevzpamatovali .-) A nakonec přijeli Šemorovi, se kterými jsme trávili teplé letní večery při západu slunce a při víně. K narozeninám dostal taťka fíkovník, kosodřevinu a spirálový buksus.

Září

1. září začala škola. Zdenka naklapala do druhý třídy a Mira do kvinty. Zdenka sedí v první lavici vedle Ani O. a je jich pořád 21. Mirek sedí vzadu u okna vedle Juřičky a ve tříde jich je celkem 31 kusů. 8. umřela královna Alžběta II. ve věku 96 let. V sobotu 10. proběhla tradiční Tvaroženská burčáková. Pak začalo v ZŠ plavání a kroužky – letos pěvák a šikovné ručičky. A samozřejmě skaut. Mira odjel do Blanska na první setkání jeho jammoddílu. Konaly se volby do obecních zastupitelstev a Tvarožná se tak po letech dočkala nového starosty. Konec září a svatého Václava jsme oslavili v Beskydech a během pěti dní jsme navštívili Pustevny a Radhošť, Velké Karlovice, muzeum Tatry v Kopřivnici, skanzen v Rožnově a po cestě domů i Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranickou propast.

Říjen

10. října oslavila Zdenička svoje osmé narozeniny. To bylo slávy ! Dort měla s těma dvěma dlouhonohejma a dlouhorukejma zubatejma vošklivejma panďulákama, co teď všechny děcka musí mít – Huggym Wuggym a Kissy Missy. Na oslavu se pečlivě připravila a pozvala si dvojčata Š., kluky E. a Juli S. Druhý den pak ještě přijeli Zdence popřát Kňourkovi. Předposlední říjnový víkend odjel Mira na skautskou výpravu na Ivančenu – památné to místo českého skautingu a symbol odporu proti jakékoli nesvobodě. Sváteční den 28. říjen jsme strávili ve Vojnicích s tradiční zastávkou strejdovi na hrobě. S našima tentokrát přijel i Mirek s Luckou. Po obědě jsme se byli projít v nově vysázené aleji, ale docela zafukovalo, tak jsme to moc neprotahovali. V neděli 30. byl lampioňák.

Listopad

Stromy se teď hromadně vysazují nejen ve Vojnicích. V Tvarožné proběhlo sázení stromů (za přítomnosti hejtmana Grolicha) v pátek 4. u státní silnice na Vyškov a v sobotu 5. v Masarykově aleji u nás na Hlinkách za garážema. V neděli 6. jsme poobědvali s rodiči v Kozlovně v NMNM. Ve 4comfortu v Obřanechjsme s taťkou využili kromě sauny a bazénu i soukromou vířivku. V sobotu 12. jsem byla se Zdeničkou v Redutě na dětském představení Brněnské pověsti. Byli s náma i Kristina s Beníkem. V neděli jsme pak měli s Gallovýma udělanou rezervaci v pivovaru v Sokolnicích na Svatomartinských hodech. To byly porce jako blázen. Posbírané kaštany jsme odvezli ke Kousalům. Byla jsem poprvé na mamografu. Příští rok jdu na ultrazvuk. Byla jsem na srazu ze ZŠ a pak i na srazu s holkama z gymplu. Zbytek rodiny lenošil v Maďarsku v Büku. 25. odjel Mira do Prahy na jamboree schůzku a 26. jsme se zúčastnili ochutnávky vín ze sklenic Riedel na Sonberku. Byl nás plnej mikrobus 🙂

Prosinec

Jako první se letos symbolicky rozsvítilo adventní okno u pana starosty, dvojku měli Dudovi, pětku Hejmalovi, šestka svítila na faře a devítka u Ani M. U nejvyššího skauta letos blikala 17tka, Goofe měl 19tku a obrovská čtyřiadvacítka rozzářila náves. U všech zastavení byly letos nachystaný i kokina, takže to děcka bavilo ještě trochu víc. Rekonstrukce bitvy letos proběhla 3.12. a Mira pak večer odjel do Líšně k Dobiášovi z porodnice na přespávačku. A následovala celá řada tradičních adventních akcí – jarmark na školním dvoře, vánoční večírek Uniqa, vánoční besídky ve škole i ve skautu a zpívání na návsi pod rozsvíceným stromem. MS ve fotbale vyhrála Argentina a Messi už konečně může jít do důchodu. Na Štedrý den Mirek přivezl naše, abysme pak zase na Štěpána mohli jet my k nim a pomoct jim sníst kačenu. Zajeli jsme si do Žďára na Zelenou horu na betlém a taky do Třeště, kde jsou betlémů mraky, jeden i u Roháčků 🙂 Ještě před koncem roku jsme si zaajeli k soutoku Svitavy a Svratky. Stihly jsme si se Zdendou zabruslit v Líšni. Silvestr jsme zorganizovali u nás, Mira si pozval kluky, Max přinesl nějaký belgický piva, přišli Školákovi, Eiblovi a Kolbábkovi 🙂

Napsat komentář dále...

Hledáte něco?

Použijte tento formulář:

Nenašli jste co jste hledali? Zanechte zprávu v komentářích a napravíme to!

Něco ke čtení?

Navštivte i tyto stránky...