www.dobesovi.cz

2022

Autor , dne 8. 11. 2023, v kategorii Aktualitky

Leden

Zatímco naše první letošní návštěva – Kňourkovi – se 8. ledna těšila z vlídného až teplého počasí, hned druhého dne se ochladilo a napadl sníh, takže holky z Vojnic při výstupu na Santon pěkně vykosly. Cestou jsme narazili na stromy, ohlodané od bobrů obecných. Prej chráněný zvíře. Naplánovaný lyžařský výcvik na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí pro Zdenku skončil předčasně. Miru bolelo v nose a zůstal pár dní doma ze školy. Na Opuštěné si vyzvedl svůj historicky první občanský průkaz. Oběma dětem byl zaplacen členský příspěvek do místní organizace skaut. Výlet do Ždánic už byl opět téměř jarní. Taťka nám upekl chleba. Na konci ledna onemocněl někdo v Mirově třídě koronavirem a on musel do karantény. To jsme ještě netušili, co nás čeká.

Únor

Hned na počátku měsíce měl taťka pozitivní test na koronavirus. Tak dlouho jsme se tomu hnusu úspěšně vyhýbali a už došlo i na nás. Týden po něm jsem byla C+ i já. Děti zůstaly ušetřeny. Průběh choroby jsme měli oba trochu odlišný, každého nás bolelo něco jinýho, každého různě dlouho a různě intenzivně. Náročný měsíc fyzicky i psychicky. Počty nemocných rostly a my se děsili, že bude zase lockdown. Jen to ne ! V Pekingu probíhala olympiáda, tak nám to trochu líp ubíhalo. Jde o první město, kde se konala zimní i letní olympiáda (2008), zúčastnily se jí téměř tři tisícovky sportovců z 91 zemí. Češi urvali pouze dvě medaile – Ester Ledecká zlato a Martina Sáblíková bronz. 24. 2. začala válka na Ukrajině.

Březen

V březnu jsme se už trochu oklepali a vrátili se mezi živé. Taťka začal opět hrát badmintonovou ligu. Jarní prázdniny letos vyšly na druhý březnový týden. Bylo celkem teplo. Ve Střílkách jsme obdivovali barokní hřbitov a vyhlášenou veganskou restauraci Tilak. Bílovice nad Svitavou nabídly sedmikilometrový okruh s krásnou rozhlednou U Lidušky z roku 2021, z Babic jsme došli přírodní rezervací Čihadlo až k jeskyni Výpustek. Okruh kolem Velkých Pavlovic byl sice kratší, ale oběd v Hotelu Lotrinský jsme si i tak zasloužili. 11.3. se zabil v autě Petr Mintál (24). Na jeho pohřbu se sešli všichni taťkovi sourozenci. Poslední den v měsíci jsem se zúčastnila benefičního koncertu brněnské filharmonie na podporu Ukrajiny.

Duben

Proběhla tradiční železná sobota a nájemníci Stráníkovi nám vrátili klíče od 104. Na gymplu ve Šlapkách proběhly hovorovky a s taťkou jsme si zajeli na wellness do Maximusu. Zdenka si vyšlápla se skautem na rozhlednu Klucanina. Už se pěkně oteplovalo a zahrada nás začala volat. Halo ? Je tam někdo ? Ano, je. Od půlky měsíce jsme začali dům na Krhoně pronajímat ukrajinské rodině z Mariupolu. Na Velký pátek jsme měli domluvenou večeři v horákovském bistru. Hned po Velikonocích měl Mira kvůli příjmačkám ředitelské volno. Na Den země Zdenka přespala s ostatními Světluškami v klubovně. Na ČT4 – sport byl odvysílán zápas pralesní ligy Bory – Bobrová, kde hosté zaslouženě prohráli a domů odjeli plačky. Mira se ve škole zúčastnil srovnávacího testování 15ti-letých.

Květen

První květnovou sobotu jsme na Kosmáku oslavili 30 let založení skautu ve Tvarožné. Byli jsme na zubním i na neurologii. Zdenka absolvovala ve škole jízdu zručnosti na koloběžce. Byla zaplacena první splátka na Jamboree, kterého se Mira zúčastní příští léto. Výrazně se oteplilo, zahájili jsme práce na zahradě a taky jsme započali kultivaci předzahrádky. Obrubníky, kamínky, dřišťály, trávy – a jak to prokouklo. Na MS v hokeji jsme byli třetí. Na konci května jsme s holkama z Vojnic navštívili majestátní hrad Pernštejn, který nikdy nikdo nedobyl. Prohlídli jsme si i okolí hradu, nově zpřístupněné zahrady v podhradí a také vilu Marie Loosové v Nedvědici.

Červen

Hlavní červnovou akcí byly bezesporu tradiční tvaroženské hody. Zdenka měla sukni z fialového brokátu a s oblíkáním mi musela pomoct Markéta. Není to totiž žádná legrace. Přijela i babi s dědou a besedu Zdenka tancovala jako loni s Adámkem Š. Hody se vydařily, bylo krásně a nikdo to nezvoral. Se školou Mira navštívil Itálii, konkrétně Florencii, Řím a Neapol. Poslední červnovou sobotu se stavěl skautský tábor v Bukovince, ruku k dílu přiložil kromě skautů i náš tatínek. V neděli jsme pak valili do Bobrový na pouť. V posledním týdnu se konala tradiční zahradní slavnost na školním dvoře, kde jsme se rozloučili s páťáky. Mira měl přespávačku se skautem. Zdenička zakončila první třídu se samýma jedničkama a Mira měl na konci kvarty vyznamenání. Velice šik děti.

Červenec

Hned na začátku prázdnin jsme tradičně oslavili Ottíkovy narozeniny na hájence v Pozořicích. V sobotu 9. jsme vyrazili směr Vizovické vrchy, kde nás čekala týdenní dovolená s Králíkama na chatě ve Všemině. Jezdili jsme na kole, chodili pěšky, hrad Lukov, Slušovice, rozhledna Vartovna, Vizovice – zámek, Rudolf Jelínek, Masters of Rock. Krásná příroda, super počasí, ubytko paráda. 15. odjel Mira na skautský tábor, během něhož udeřily vedra, jeden den teplota vystoupila až na 38 stupňů. Zdenka dostala horečku a dva dny zvracela, kocour na ni dohlížel. Posledního dne v měsíci se taťka zúčastnil koncertu Stinga na zámku ve Slavkově. Měla jsem jít i já, ale kvůli akutním střevním problémům to za mě musela vzít Kristina. No to mě poser.

Srpen

Hned prvního se konala Tvaroženská olympiáda, které se letos zúčastnily snad úplně všechny děti. Zdenka už příští rok určitě jít nechce 🙂 V rámci Shakespearovských slavností jsem letos na Špilasu zhlédla komedii Bouře. 5. jsem oslavila šestnácté výročí naší svatby výrobou ořechovky, která po šest týdnů zrála v obyváku za oknem. Mira byl s Maxem na pouťové diskotéce. Ve čtvrtek 11. jsme nasedli do letadla a odletěli do Řecka. Už jen ta cesta bylo něco, neboť jsme neletěli 13 let. Přivítala nás nádherná Lefkáda, takový pláže a tak modrý moře jsme ještě neviděli, máme odtamtud spoustu zážitků a nádherných fotek. Na letovisko Vassilliki, kam jezdí surfovat Janek Ledecký, nikdy nezapomeneme. Stejně tak na pláže Porto Katsiki pod příkrou skálou, pláž Egremni, kde strašně foukalo a kam se muselo sejít a pak opět vyjít 400 schodů a pláž Mylos, kde nás obrovský vlny vracely zpátky. Na ostrově jsme zažili zemětřesení, plavbu na paddleboardu, oslavu taťkových narozenin, vosy v restauraci a toulavé kočky všude kolem. Skvělé jídlo jsme si užili v bistru u Yannise. Z výletu lodí na 4 ostrovy jsme se myslím dodnes nevzpamatovali .-) A nakonec přijeli Šemorovi, se kterými jsme trávili teplé letní večery při západu slunce a při víně. K narozeninám dostal taťka fíkovník, kosodřevinu a spirálový buksus.

Září

1. září začala škola. Zdenka naklapala do druhý třídy a Mira do kvinty. Zdenka sedí v první lavici vedle Ani O. a je jich pořád 21. Mirek sedí vzadu u okna vedle Juřičky a ve tříde jich je celkem 31 kusů. 8. umřela královna Alžběta II. ve věku 96 let. V sobotu 10. proběhla tradiční Tvaroženská burčáková. Pak začalo v ZŠ plavání a kroužky – letos pěvák a šikovné ručičky. A samozřejmě skaut. Mira odjel do Blanska na první setkání jeho jammoddílu. Konaly se volby do obecních zastupitelstev a Tvarožná se tak po letech dočkala nového starosty. Konec září a svatého Václava jsme oslavili v Beskydech a během pěti dní jsme navštívili Pustevny a Radhošť, Velké Karlovice, muzeum Tatry v Kopřivnici, skanzen v Rožnově a po cestě domů i Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranickou propast.

Říjen

10. října oslavila Zdenička svoje osmé narozeniny. To bylo slávy ! Dort měla s těma dvěma dlouhonohejma a dlouhorukejma zubatejma vošklivejma panďulákama, co teď všechny děcka musí mít – Huggym Wuggym a Kissy Missy. Na oslavu se pečlivě připravila a pozvala si dvojčata Š., kluky E. a Juli S. Druhý den pak ještě přijeli Zdence popřát Kňourkovi. Předposlední říjnový víkend odjel Mira na skautskou výpravu na Ivančenu – památné to místo českého skautingu a symbol odporu proti jakékoli nesvobodě. Sváteční den 28. říjen jsme strávili ve Vojnicích s tradiční zastávkou strejdovi na hrobě. S našima tentokrát přijel i Mirek s Luckou. Po obědě jsme se byli projít v nově vysázené aleji, ale docela zafukovalo, tak jsme to moc neprotahovali. V neděli 30. byl lampioňák.

Listopad

Stromy se teď hromadně vysazují nejen ve Vojnicích. V Tvarožné proběhlo sázení stromů (za přítomnosti hejtmana Grolicha) v pátek 4. u státní silnice na Vyškov a v sobotu 5. v Masarykově aleji u nás na Hlinkách za garážema. V neděli 6. jsme poobědvali s rodiči v Kozlovně v NMNM. Ve 4comfortu v Obřanechjsme s taťkou využili kromě sauny a bazénu i soukromou vířivku. V sobotu 12. jsem byla se Zdeničkou v Redutě na dětském představení Brněnské pověsti. Byli s náma i Kristina s Beníkem. V neděli jsme pak měli s Gallovýma udělanou rezervaci v pivovaru v Sokolnicích na Svatomartinských hodech. To byly porce jako blázen. Posbírané kaštany jsme odvezli ke Kousalům. Byla jsem poprvé na mamografu. Příští rok jdu na ultrazvuk. Byla jsem na srazu ze ZŠ a pak i na srazu s holkama z gymplu. Zbytek rodiny lenošil v Maďarsku v Büku. 25. odjel Mira do Prahy na jamboree schůzku a 26. jsme se zúčastnili ochutnávky vín ze sklenic Riedel na Sonberku. Byl nás plnej mikrobus 🙂

Prosinec

Jako první se letos symbolicky rozsvítilo adventní okno u pana starosty, dvojku měli Dudovi, pětku Hejmalovi, šestka svítila na faře a devítka u Ani M. U nejvyššího skauta letos blikala 17tka, Goofe měl 19tku a obrovská čtyřiadvacítka rozzářila náves. U všech zastavení byly letos nachystaný i kokina, takže to děcka bavilo ještě trochu víc. Rekonstrukce bitvy letos proběhla 3.12. a Mira pak večer odjel do Líšně k Dobiášovi z porodnice na přespávačku. A následovala celá řada tradičních adventních akcí – jarmark na školním dvoře, vánoční večírek Uniqa, vánoční besídky ve škole i ve skautu a zpívání na návsi pod rozsvíceným stromem. MS ve fotbale vyhrála Argentina a Messi už konečně může jít do důchodu. Na Štedrý den Mirek přivezl naše, abysme pak zase na Štěpána mohli jet my k nim a pomoct jim sníst kačenu. Zajeli jsme si do Žďára na Zelenou horu na betlém a taky do Třeště, kde jsou betlémů mraky, jeden i u Roháčků 🙂 Ještě před koncem roku jsme si zaajeli k soutoku Svitavy a Svratky. Stihly jsme si se Zdendou zabruslit v Líšni. Silvestr jsme zorganizovali u nás, Mira si pozval kluky, Max přinesl nějaký belgický piva, přišli Školákovi, Eiblovi a Kolbábkovi 🙂


Zanechte komentář

Hledáte něco?

Použijte tento formulář:

Nenašli jste co jste hledali? Zanechte zprávu v komentářích a napravíme to!

Něco ke čtení?

Navštivte i tyto stránky...