www.dobesovi.cz

Petra Soukupová – Zmizet

Autor , dne 20. 12. 2010, v kategorii Knihy

vydalo nakladatelství Host v Brně roku 2009, vydání první

Petra Soukupová - ZmizetZa tuhle knížku dostala tahle mladá kobra ( * 1982 ) cenu Magnesia Litera 2010 a podle mě zaslouženě.

V první povídce se v jedné úplně normální rodině ztratí starší syn. Vzniklá situace rodinu zcela rozloží – otec začne chlastat a matka jezdí po republice a hledá kluka sama. Na mladšího syna se jaxi zapomnělo. Ten sice staršího sourozence neměl nikdy rád ( což je téma, který se táhne jako červená nit všema třema příběhama ), ale teď mu začíná závidět, že on je ten důležitej, o kterýho se všichni zajímají.

Ve druhé povídce se mladýmu klukovi podaří najít svýho biologickýho tátu, a protože nesnáší matku, babičku a hlavně starší sestru, se kterejma bydlí, rozhodne se k němu nastěhovat. Táta je ale zvyklý žít sám a vůbec neví, jak se starat o dítě, že mu třeba musí uvařit jídlo nebo se s ním připravovat do školy. Navíc si vodí dom ženský a občas se napije. Nakonec to mladýmu dojde samo, že život s tatou nestojí za nic a ještě rád se vrací zpátky k matce.

Třetí povídka se odehrává ve Vatíně u Žďáru nad Sázavou a zavádí nás do rodiny, kde vedle sebe vyrůstají dvě nevlastní sestry, které se upřímně nenávidí. Po tragické smrti matky starší sestra odjíždí pryč za svým biologickým otcem. Po čase vyjde z dopisů, které druhá sestra najde v pozůstalosti po matce, že možná byly sestrami vlastními. Pozve starší sestru, kterou neviděla 20 let, na návštěvu v dobré víře, že všechnu nenávist odvál čas. Ale neodvál.


Zanechte komentář

Hledáte něco?

Použijte tento formulář:

Nenašli jste co jste hledali? Zanechte zprávu v komentářích a napravíme to!

Něco ke čtení?

Navštivte i tyto stránky...