www.dobesovi.cz

Červený trpaslík

Autor , dne 9. 7. 2009, v kategorii Knihy, Recenze

Rob Grant, Doug Naylor – Červený trpaslík

Červený trpaslík
Jde o sérii čtyř knih, které by si měl povinně přečíst každý sklaní fanoušek kultovního seriálu Červený trpaslík. 1. díl Nekonečno vítá ohleduplné řidiče (Doug Naylor, Rob Grant), 2. díl Lepší než život (Doug Naylor, Rob Grant), 3. díl Poslední člověk (Doug Naylor) a 4. díl Pozpátku (Rob Grant).

První díl, Nekonečno vítá ohleduplné řidiče, nás ze začátku seznamuje s životem Davida Listera ještě před tím, než se dostal na trpaslíka. Čtenář se dovídá hodně zajímavých detailů, které nejsou v seriálu zmíněny. Nejvíc se mi líbily Rimmerovy myšlenkové pochody. Je to ještě větší magor, než jak je popisován v seriálu. No a abych nezapomněl, jedna z v prvních věcí, kterých si znalec seriálu při čtení všimne, jsou vulgární výrazy. Nevím, jestli je to chybou v překladu seriálu nebo v překladu knihy, ale nadávky v seriálu jsou jiné než v knize.

Druhý a třetí díl navazuje na úvodní knihu. Druhý díl je na můj vkus hodně roztáhlý. Lepší než život je počítačová hra, která způsobuje velmi těžkou závislost a je skoro nemožné se z této hry „dostat živý“ a tak většinou hra končí smrtí. Naštěstí ze seriálu víme, že s léčbou smrti se začalo hned jak Lister opustil Zemi. V Posledním člověku má Lister v rukou osud celého lidstva, tento díl je nejslabší a přiznám se, že nevím co z tohoto díla zmínit. Dlabu na tebe, ty hadronová kebule.

V závěrečném díle se Lister konečně dostává na Zem. A aby to neměl tak jednoduché, tak čas zde běží pozpátku. Naštěstí je tu Kocour, Rimmer a Kryton aby mu pomohli.

Co se týká autorů, tak Rob Grant je aktivnější spisovatel než Doug Naylor. Od Granta jsem si zkoušel přečíst také knížku Kolonie. Je psaná velmi podobným stylem jako Červený trpaslík, takže komu se zalíbil trpaslík, doporučuji přečíst i Kolonii. Článek k ní určitě taky nějaký napíšu.


Zanechte komentář

Hledáte něco?

Použijte tento formulář:

Nenašli jste co jste hledali? Zanechte zprávu v komentářích a napravíme to!

Něco ke čtení?

Navštivte i tyto stránky...