www.dobesovi.cz

John Kennedy Toole – Spolčení hlupců

Autor , dne 2. 11. 2009, v kategorii Knihy, Recenze

Z anglického originálu A Confederacy of Dunces přeložil Jaroslav Kořán, vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1989, vydání druhé

John Kennedy Toole - Spolčení hlupců Ignácius Reily je snad největší magor, jakýho svět viděl. Má sice vysokoškolský titul, je vzdělaný a inteligentní, ale pro život ve společnosti naprosto nepoužitelný. Pohrdá všemi a vším, s každým se pře, na všechno má své vlastní neotřelé a pokrokové názory. Shodou nepříjemných okolností je donucen najít si práci. V Levyho kalhotách rozpoutá demonstraci je propuštěn. Stejně dopadne i jako pouliční prodavač párků. Jeho matka už je z něj na prášky a chce ho dát do ústavu. Když už si pro něj borci jedou s houkačkou, na poslední chvíli ho zachraňuje jeho kamarádka Myrna, se kterou vede nekonečné korespondenční diskuze a která je jen o trochu míň ujetá, než je on sám. Společně opouštějí New Orleans a můžeme se jen dohadovat, co kde vyvedou.

Tato kniha má velice pohnutý osud. Jedná se o autorovo první a zároveň jediné dílo, které mu nikde nechtěli vydat. Toole situaci neunesl a spáchal sebevraždu. Jeho matka však neúnavně obíhala nakladatelství a kniha nakonec vyšla. Thank God !


Zanechte komentář

Hledáte něco?

Použijte tento formulář:

Nenašli jste co jste hledali? Zanechte zprávu v komentářích a napravíme to!

Něco ke čtení?

Navštivte i tyto stránky...