www.dobesovi.cz

Muriel Barbery – S elegancí ježka

Autor , dne 17. 6. 2009, v kategorii Knihy, Recenze

Z francouzského originálu L´Élégance du hérisson přeložil Petr Christov, vydalo nakladatelství Host v Praze roku 2008, vydání první

S elegancí ježkaTuto báječnou knihu mi věnoval manžel k Vánocům na doporučení prodavaček z knihkupectví. Jedná se o druhý román této pro mě neznámé francouzské spisovatelky, narozené v roce 1969. Napsala jej v roce 2006.

Knihu „píší“ dvě ženy, žijící v Paříži v ulici Grenelle 7. První je domovnice Renée. Je jí 54 let, je vdova, malá, tlustá, žije s kocourem a s nikým se příliš nebratří, aby nevyšlo najevo, že je mnohem chytřejší a sečtělejší, než by domovnice měla být. Druhou je 12tiletá Paloma, autorka mnoha hlubokých myšlenek, velmi inteligentní, okolím nepochopená, rozhodnutá spáchat sebevraždu. Jejich osud se zcela změní , když se k nim do domu nastěhuje Japonec Ozu Kakuro. Ten brzy Renée „odhalí“ a začnou se přátelit. Renée se díky němu docela promění a stane se otevřenější a ne tak tvrdou. Spřátelí se s Palomou, povídají si a zjistí, že jsou naladěny na stejnou vlnu. Paloma se už nechce zabít, chce být naživu kvůli Renée a Kakurovi.

Kniha končí tragicky. Renée zajede dodávka, když se snaží pomoci bezdomovci. Umírá šťastná s myšlenkami na své blízké – na mrtvého manžela Luciena, na jedinou přítelkyni Manuelu, na Kakuru a hlavně na Palomu, holčičku, kterou by si přála mít za dceru, kterou nikdy neměla.


Zanechte komentář

Hledáte něco?

Použijte tento formulář:

Nenašli jste co jste hledali? Zanechte zprávu v komentářích a napravíme to!

Něco ke čtení?

Navštivte i tyto stránky...