www.dobesovi.cz

Umberto Eco – Jméno růže

Autor , dne 7. 9. 2009, v kategorii Knihy, Recenze

Z italského originálu Il nome della rosa přeložil Zdeněk Frýbort, vydalo nakladatelství Český klub v Praze roku 2005, vydání třetí

Umberto Eco – Jméno růžeSvůj nejslavnější román napsal tento italský sémiolog, filosof a spisovatel ( *1932 ) jako svoji prvotinu v roce 1980. V roce 1986 bylo dílo zfilmováno Jean Jacquesem Annaudem se Seanem Connerym v hlavní roli.

Tohle nebyla lehká knížka, obtížně jsem se jí prokousávala, ale odměnou mi byl zajímavý a napínavý příběh. Děj mě zavedl do 14. století, kdy do jednoho italského opatství přichází Adson – vypravěč knihy spolu se svým učitelem bratrem Vilémem, který se zde má jednak zúčastnit katolického sněmu, ale také pomoci opatovi při objasnění smrti řeholníka Adelma. Vyšetřování jest velice zamotané a obtížné, zásadní roli v jejich pátrání hraje objasnění záhadného labyrintu v knihovně, do toho umírají další mniši, další jsou odvedeni inkvizitorem. Opatovi dochází trpělivost a chce poslat Viléma pryč. Ten nakonec záhadu rozluští. Vše se točilo kolem tajemné knihy, která obsahovala nebezpečné myšlenky. Starý a slepý Jorge napustil její stránky jedem, a tak umírali všichni zvědavci, kteří zatoužili po zakázaném ovoci. Krátce po odhalení vraha dojde k zapálení opatství. To hoří 3 dny a 3 noci a není již nikdy obnoveno. Kromě řešení zápletky s mrtvými mnichy autor popisuje život a poměry v opatství, vztahy mezi řeholníky, práci opisovačů a iluminátorů v knihovně. Kniha obsahuje mnoho hlubokých náboženských a filosofických myšlenek.


Zanechte komentář

Hledáte něco?

Použijte tento formulář:

Nenašli jste co jste hledali? Zanechte zprávu v komentářích a napravíme to!

Něco ke čtení?

Navštivte i tyto stránky...