www.dobesovi.cz

Kréta 2009

Autor , dne 6. 10. 2009, v kategorii Naše cesty

Všechny fotky ke článku se nachází přesně zde

Krétu jsme víceméně zvolili náhodou. Při hledání první Mirečkovy dovolené u moře jsme měli pouze tři kritéria: odlet z Brna, let maximálně 2,5 hodiny a klidné letovisko. Jeden let už měl náš dvouletý Mirďa za sebou, tak jsme věděli, že tři hodiny jsou pro něj opravdu maximum. Díky uvedeným kriteriím nebylo až zas tak moc na výběr – Tunis nebo Řecko. Postupem času jsme zjišťovali, že asi 10 našich známých si pochvalovalo Krétu – kvůli řecké kuchyni, koupání, památkám atd. Takže volba byla jasná. Pak už jsme jenom hledali klidnější letovisko a strategicky vhodné místo na výlety. Vybrali jsme si apartman hotel Athina v malé vesničce Bali, ležící na severním pobřeží mezi Rethymnem a Heraklionem. Odlet nám cestovka připravila na čtvrtou hodinu ranní. Už ve dvě hodiny máme přijít k odbavení, takže jsme se noc před odletem nevyspali. Na letiště nás odvezl polospící Ruda, kterému patří velké díky. Let do Heraklionu a cesta busem uběhla docela rychle, Mirďa byl moc hodný, většinu cesty si pospával. Na hotel jsem se dostali pár minut před devátou. Náš pokoj byl do 12 hodin obsazený, ale nabídli nám pokoj jiný, tak jsme se ubytovali hned.

Bali, apartmán hotel Athina
BaliKlidné letovisko na severním pobřeží. Letovisko je vhodné pro rodiny s dětmi, nikde žádná hlučná diskotéka, maximálně zajhraje nějaká ta živá hudba v jedné z taveren. Dítě vám nikam neuteče, protože je to tady všude do kopce 🙂 Druhý den vám to ale už ani nepříjde, prostě na prochákách zvolníte tempo chůze na dovolenkové a možá naberete trochu i té fyzičky. Po Bali jezdí turistický vláček, kterým by se měl projet každý hned první den . Člověk tak aspoň zjistí kde je jaká taverna, pláž nebo půjčovna aut. Okruh vláčkem po Bali, který trvá celou hodinu, vás vyjde na pěkných 5 euro. Pak existuje ještě jednosměrná jízdenka, stojí 2 eura a využívá se hlavně na dojezd k autobusové zastávce. Sluníčko ještě v září pěkně peče a jestli nechcete nastupovat úplně propocení do klimatizovaného autobusu, pak 2 eura za vláček jsou úplný pakatel.
V Bali jsou 4 pláže, všechny jsou pěkné, nakonec jsme stejně chodili na tu nejbližší. Na všech se platí za slunečník a lehátka, 2 eura za kus, tzn. 6 euro za set slunečník a dvě lehátka na celý den. Jednou denně, asi kolem druhé hodiny, někdo příjde a zkasíruje vás. Na pláži Evita mají zákazníci některých taveren slunečník a lehátka zdarma.
Kdo nemá zaplacené all inclusive, má možnost nakupovat v místních marketech. Ceny se liší, markety dál od centra jsou o dost levnější. Za 1,5 eura můžete koupit litrovou lahev vody a jinde za stejnou cenu máte  celé balení 6 x 1,5 litru. Ovoce bylo levnější než u nás, cena vína stejná jako u nás, litr mlíka jsme kupovali za 1,5 eura ale i za 0,7 eura. Tak jako se liší ceny v marketech, tak se liší cena a kvalita jídla v tavernách. Člověk musí vybírat. Co se týká cen, tak za předkrm, hlavní jídlo, nějaké to pití a zákusek pro dva dospělé a dvouleté dítě jsme platili v rozmezí 12 až 25 euro. Dá se samozřejmě utratit i víc 🙂

Rethymno
Rethymno je hlavní město jednoho ze čtyř krajů Kréty. Z Bali jsme do Rethymna přijeli místním autobusem. Je to moc pěkné město, které určitě stojí za návštěvu. První místo, kam po příjezdu do Rethymna každý zamíří, je pevnost Fortezza. Pevnost je to opravdu velká a 3 eura za vstup stály už jenom za ten nádherný výhled na celé město. První čeho si všimnete, je množství mešit. Po prohlídce pevnosti nás čekala procházka úzkými uličkami, které byly plné různých obchůdků a taveren.

Zapůjčeným autíčkem (Chevrolet Matiz) jsme také navštívili města a městečka: Heraklion, Melidoni, Arkadi, Spili, Psiloritis, Matala, Faistos.

:

Zanechte komentář

Hledáte něco?

Použijte tento formulář:

Nenašli jste co jste hledali? Zanechte zprávu v komentářích a napravíme to!

Něco ke čtení?

Navštivte i tyto stránky...